Odkryj atrakcje regionu
Miejsce o wielu obliczach
Iwonicz-Zdrój
Uzdrowisko pełne atrakcji, które niezależnie od pory roku urzeka swoim wyjątkowym blaskiem i roztacza urok na najbliższą okolicę. Liczne ciekawe miejsca zachęcają do poznawania ich magii i odkrywania każdego dnia na nowo.
Przemieszczanie się w terenie ułatwia rozbudowana sieć oznakowanych szlaków, alejek, ścieżek, mostków i subtelnie posadowionych ławeczek. Odpowiednia ilość charakterystycznych miejsc daje gwarancję łatwego orientowania się w terenie.
Odległości są tak skomponowane aby w odpowiednim czasie móc zrealizować zaplanowane działania.
Dogodna komunikacja jak również liczne oferty organizatorów turystycznych pozwalają na samodzielne wędrówki bądź zwiedzanie okolicy w zorganizowanych grupach.
Z czego słynie okolica?
Atrakcje turystyczne
Muzea
Ciekawe Miejsca
Cały kompleks składa się z zabytkowego grodziska, nowoczesnego pawilonu wystawowego, parku archeologicznego, sektora hodowlanego, poletek eksperymentalnych i platformy widokowej. W pawilonie zwiedzimy wspaniale zaaranżowaną ekspozycję i obejrzymy wielokrotnie nagradzany, widowiskowy film o Karpackiej Troi.
Kamieniec to warownia obronna z XIV w. położona na skalnym wzgórzu, na skraju Czarnorzecko–Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, jest jednym z najpiękniejszych przykładów połączenia budowli z krajobrazem.
Na terenie ruin zamkowych usytuowane jest Muzeum Zamkowe, Sala tortur, Pracownia Ceramiki Zamkowej.
Szklak Architektury Drewnianej
Przyroda
Cały kompleks składa się z zabytkowego grodziska, nowoczesnego pawilonu wystawowego, parku archeologicznego, sektora hodowlanego, poletek eksperymentalnych i platformy widokowej. W pawilonie zwiedzimy wspaniale zaaranżowaną ekspozycję i obejrzymy wielokrotnie nagradzany, widowiskowy film o Karpackiej Troi.
Kamieniec to warownia obronna z XIV w. położona na skalnym wzgórzu, na skraju Czarnorzecko–Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, jest jednym z najpiękniejszych przykładów połączenia budowli z krajobrazem.
Na terenie ruin zamkowych usytuowane jest Muzeum Zamkowe, Sala tortur, Pracownia Ceramiki Zamkowej.
Przygotowaliśmy dla Ciebie
Gotowe plany wycieczek
Wybierz zakres czasowy wycieczki:
Spacery po Uzdrowisku Iwonicz-Zdrój
- proponowane trasy:
Informacyjny po Uzdrowisku
Plac Dietla – Deptak, Bazar z Wieżą Zegarową, Kino „Wczasowicz, Pijalnia Wód Mineralnych, Źródło Karola, kompleks dawnych skoczni Narciarskich, Amfiteatr.
Najciekawsze zakątki uzdrowiska i okoliczne wzgórza – Piekliska, Borowinowa, Glorieta, Góra Wólecka, Przymiarki, Cerkiew
w Bałuciance.
Przedziwna, Góra Żabia, Cergowa.
Szlak im. W. Bełzy na Żabią Górę, przez źródła „Bełkotka”, Excelsior.
Szlak Armii Krajowej do Lasu Grabiński i Kościoła w Iwoniczu przez Górę Winiarską, Cyrenajkę, Ispak.
Półdniowe
Rymanów, Rymanów-Zdrój, – pokaz formowania szkła, zwiedzanie
galerii, możliwość zakupu wyrobów Huty Szkła Artystycznego „Sabina”, kościół p.w. św. Wawrzyńca z cudowną Pietą i słynącym łaskami wizerunkiem M.B. Bolesnej, Starówka m.in. synagoga i cmentarz żydowski, cmentarz katolicki z kwaterą rodziny hr. Potockich, założycieli Rymanowa-Zdroju, spacer po Rymanowie-Zdroju,
Iwonicz
zwiedzanie jednego z najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce – kościół p.w. Wszystkich Świętych w Iwoniczu.
Krosno – Centrum Dziedzictwa Szkła
pierwsze w Polsce, jedno z niewielu na świecie – interaktywne muzeum (prezentacja hut szkła z Podkarpacia, pokazy hutnicze, zdobienia szkła, liczne wystawy w tym malowidło, jedno z trzech w Polsce w „3D” – trójwymiarowej technice, wybijanie szklanej monety, projekcja filmu, piwnice przedprożne usytuowane pod płytą krośnieńskiego rynku, wizyta w sklepie firmowym).
Przejażdżka kolejką turystyczną do najciekawszych zakątków starówki miasta połączona z opowieścią przewodnika o historii i jego zabytkach. Szklany upominek od CDS dla „udzielającego się” uczestnika wycieczki.
Żarnowiec – Muzeum Marii Konopnickiej
urządzonego w XVIII wiecznym Dworku podarowanego jej w darze od Narodu w 1903 r., Miejsce powstania Roty oraz malowniczego parku z rzadkimi gatunkami drzew, wjazd schodami ruchomymi na płytę rynku, średniowieczny rynek z podcieniami i obiektami sakralnymi miasta.
Odrzykoń i Czarnorzeki
zwiedzanie ruin zamku w Odrzykoniu, którego historia zainspirowała A. Fredro do napisania słynnej komedii „Zemsta” oraz
Rezerwatu Skalnego „Prządki”.
Dukla, Trzciana – Sanktuarium z relikwiami Patrona Polski św. Jana z Dukli,
Klasztor OO. Bernardynów w Dukli, symboliczny pomnik „Krzyż Pojednania”, wystawa plenerowa broni ciężkiej i militariów z bitwy
o Przełęcz Dukielską z okresu II wojny światowej,
Trzciana – Pustelnia „Na Puszczy” i skalna grota ze źródełkiem św. Jana z Dukli cudowną wodą.
Miejsce Piastowe
Kościół zakonny p.w. Matki Bożej Królowej Polski i św. Michała Archanioła wyniesiony w 2007 r. do
rangi Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza. Muzeum bł. ks. Bronisława Markiewicza, Macierzysty Dom Zakonny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, możliwość zakupu dewocjonaliów i pamiątek.
Dębowiec (Polskie La Salette) z Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej
Bazylika Mniejsza NMP, cudowna rzeźba Matki Bożej Płaczącej, orędzie M.B. z La Salette wraz z filmem, Kalwaria saletyńska
z imitacjami figur przedstawiającymi trzy części zjawienia Matki Bożej w La Salette, modlitwa, możliwość zakupu dewocjonaliów
i pamiątek.
Bóbrka – Biesiada u Naftowców
najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej – Muzeum Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza (stara kuźnia, wiertnice, zakład narzędziowy, kopanka Franek, dom Łukasiewicza – lampy naftowe, gabinet, stara apteka).
Chyrowa, Zyndranowa – „Śladami Łemków”
cerkiew w Chyrowej, Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej połączone ze spotkaniem z przedstawicielem środowiska łemkowskiego.
Sanok
Muzeum Historyczne – a w nim m.in. (Muzeum Ikon – najpiękniejsza kolekcja sztuki cerkiewnej w Polsce i Galeria Zdzisława Beksińskiego – największa na świecie ekspozycja prac artysty, ekspozycje stałe, wystawy czasowe), zwiedzanie zabytkowej starówki, m.in. ławeczka dzielnego Wojaka Szwejka.
Największy w Polsce Skansen Budownictwa Ludowego z nowo otwartym Galicyjskim Rynkiem, cerkiew bojkowska, chyża.
Historia grup etnicznych: Pogórzan, Dolinian, Łemków, Bojków i Zamieszańców.
Klasztor Franciszkanów, przejście fragmentem Szlaku Dzielnego Wojaka Szwejka, taras z widokiem na Bieszczady w Parku Kościuszki.
Wojkówka – Browar Rzemieślniczy
pierwszy na Podkarpaciu, zlokalizowany w stylowym, zabytkowym budynku. Prezentacja procesu produkcji różnych gatunków piwa opartych na polskich i europejskich recepturach z użyciem wody z własnego ujęcia oraz najlepszych słodów i chmielu (m.in.
mętne, niepasteryzowane, niefiltrowane). Degustacja piwa, kiełbaski z grilla z zabawą taneczną w browarze (w okresie letnim impreza na świeżym powietrzu tarasu widokowego z grillem z podziwianiem pięknych widoków nad rzeką Wisłok).
Trzcinica, Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja”
zrekonstruowany gród kultury Otomanów sprzed 4000 lat oraz grodu słowiańskiego sprzed 1000 lat. Wały Królewskie, brama, chaty, nowoczesny pawilon wystawienniczy.
Folusz
przepięknie położona wioska w otulinie Magurskiego Parku Narodowego, stawy hodowlane pstrągów – możliwość wędkowania i konsumpcji ryb na miejscu.
Haczów
największy w świecie zrębowy drewniany Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, XIV- wieczna Pieta koronowana przez Jana Pawła II;
Stara Wieś (Podkarpacka Częstochowa)
Starowiejska Bazylika – najstarsze na Podkarpaciu Sanktuarium Maryjne z cudami słynącym obrazem Zaśnięcia i Wniebowstąpienia Matki Boskiej, Klasztor i Muzeum jezuickie ze skarbcem, wystawa szopek z całego świata, ekspozycja papieska, sztuka sakralna
i misyjna, pamiątki patriotyczne.
Rudawka Rymanowska – Pastwiska
kościół p.w. św. Józefa Robotnika, dla którego papież Jan Paweł II podarował figurę Matki Boskiej Fatimskiej. Ten dar upamiętnia wędrówki Ojca Świętego, jako młodego kapłana, Rudawka Rymanowska – Osuwisko Olzy, Jary na Wisłoku – największe w polskich Karpatach odkrywki łupków menilitowych i wychodnie fliszu karpackiego w przełomie rzeki.
Kamienny obelisk przy wodospadzie, upamiętniający miejsce, w które przed wielu laty przyjeżdżał na wypoczynek i modlitwę kardynał Karol Wojtyła, późniejszy Ojciec Święty Jan Paweł II.
Całodniowe
Krasiczyn, Przemyśl, Bolestraszyce – Zespół Zamkowo – Parkowy w Krasiczynie, Zamek
Kazimierzowski, Archikatedra, Katedra Grekokatolicka, Most Kamienny, Rynek w Przemyślu,
Arboretum w Bolestraszycach.
Łańcut, Leżajsk
(Zamek, Stajnie, Wozownia, Oranżeria, Storczykarnia) i Leżajsk (Bazylika
Zwiastowania NMP z organami pochodzącymi z XVII w.) oraz kirkut i miejsca związane z
Elimelechem Weisblum.
Bieszczady
Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych, zapora w Solinie (możliwość
zwiedzania wnętrza Elektrowni), rejs po zalewie solińskim, podziwianie widoków z kolejki gondolowej
nad zalewem lub przejazd “Małą Pętlą Bieszczadzką” ze zwiedzaniem takich miejscowości jak: Solina,
Jabłonki, Baligród, Cisna, Komańcza, Jaśliska.
Bieszczady – Komańcza
cerkiew prawosławna, Klasztor Sióstr Nazaretanek – miejsce internowania
kardynała Stefana Wyszyńskiego, Cisna – regionalna karczma Łemkowyna, Siekierezada, Jabłonki –
pomnik gen. Karola Świerczewskiego, Baligród – cmentarz wojenny, Polańczyk – wejście na punkt
widokowy, spacer po najwyższej w Polsce zaporze w Solinie.
Bieszczady – Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach
drewniane miniatury architektury sakralnej, zapora wodna w Solinie – najwyższa w Polsce, Polańczyk (możliwość rejsu statkiem – płatne
dodatkowo), Jabłonki – pomnik gen. Karola Świerczewskiego, Cisna – regionalna karczma Łemkowyna,
Siekierezada, Komańcza – Klasztor Sióstr Nazaretanek (miejsce internowania kardynała Stefana
Wyszyńskiego).
Bieszczady – Połonina Wetlińska
piesze przejście szlakiem turystycznym do najwyżej położonego
schroniska górskiego PTTK „Chatka Puchatka” (wejście i powrót do ok. 2,5 godz.), Polańczyk –
przejazd przez Uzdrowisko, Solina – spacer po zaporze, czas wolny, Myczkowce – Centrum Kultury
Ekumenicznej (ogród biblijny, mini zoo, park miniatur architektury drewnianej).
Sanok, Arłamów, Jasień – Sanok
Prawosławna Cerkiew Katedralna Świętej Trójcy, Zamek –
Muzeum Historyczne, a w nim m.in. (Muzeum Ikon – najpiękniejsza kolekcja sztuki cerkiewnej w
Polsce i Galeria Beksińskiego – największa na świecie ekspozycja prac artysty, ekspozycje stałe,
wystawy czasowe), ławeczka dzielnego Wojaka Szwejka, Arłamów – największy w Polsce kompleks
konferencyjno – sportowy, miejsce internowania Lecha Wałęsy w Bieszczadach, Jasień – Sanktuarium
M.B. Bieszczadzkiej.
Skarby Beskidu Niskiego – Kwiatoń
cerkiew św. Paraskewii z 2. poł. XVII w. jest klasycznym
przykładem łemkowskiej architektury cerkiewnej. Owczary – cerkiew Opieki Bogarodzicy zbudowana w 1653 r. We wnętrzach polichromie o motywach figuralnych i ornamentalnych oraz kompletne ikonostasy. W 2013 r.
obie świątynie parafialne greckokatolickie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa K i N
UNESCO, Przełęcz Małastowska – otulina Magurskiego P.N. znana z cmentarza na którym spoczywa
174 żołnierzy z Bitwy Gorlickiej, która miała miejsce podczas I wojny światowej, Sękowa – Perła Beskidu Niskiego – drewniany kościół filialny p.w. św. Filipa i św. Jakuba znajdujący się na liście UNESCO. Bogata ikonografia, wnętrza malowali m.in. St. Wyspiański, Wł. Tetmajer, Jan Sas Zubrzycki, Klimkówka –
korona zapory Jeziora Klimkowskiego z oglądaniem plenerów magurskich znanych z filmu Jerzego
Hofmana pt. „Ogniem i Mieczem”, Szymbark – Kasztel – przepięknie położony nad rzeką Ropą dwór
obronny z 1540 r. Cenny zbytek architektury renesansu jest dawną siedziba rodu rycerskiego
Gładyszów, Biecz – zwane „Perłą Podkarpacia”, „Parva Cracovia”, jak również „Polskie Carcassonne”. Liczne zbytki skupione na niewielkiej przestrzeni w obrębie średniowiecznej zabudowy, ograniczonej murami obronnymi.
Zakopane, Ludźmierz – Sanktuarium na Krzeptówkach
wjazd kolejką krzesełkową na Butorowy
Wierch, Szlak Papieski, którym niegdyś podążał Karol Wojtyła w kierunku Gubałówki,
zjazd kolejką linowo-terenową do centrum, Kościół i Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku,
spacer po Krupówkach, Ludźmierz – Sanktuarium M. B. Ludźmierskiej.
Zagraniczne – całodniowe
SŁOWACJA – Bardejów, Bardejowskie Kupele – zwiedzanie średniowiecznego miasta wpisanego na
Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (mury obronne, rynek, renesansowy Ratusz, Bazylika św.
Idziego). Bardejowskie Kupele – Skansen – Muzeum architektury ludowej uzdrowiska, muzeum balneologiczne, pomnik cesarzowej Sissi, pijalnia – degustacja wody mineralnej (wymagany dowód osobisty).
SŁOWACJA – Vrbov (Słowacja)
baseny z siarkową wodą działającą leczniczo na ukł. nerwowy, oddechowy i wieńcowy, Preszów (miasto położone na 49 równoleżniku) – katedra grekokatolicka, ewangelicka, brama Florianowa, pomnik Neptuna, kościół św. Mikołaja, Lewocza – miasto z listy UNESCO z charakterystyczną klatką hańby, mury obronne, kościół św. Jakuba, renesansowy Ratusz, Pałac Thurzonów, przejazd przez Spisz, widoki na Tatry (wymagany dowód osobisty).
SŁOWACJA – Svidnik i Medzilaborce
Muzeum Kultury Ukraińskiej i Muzeum Wojskowe w Svidniku oraz Muzeum Sztuki Współczesnej Andyego Warhola, Świątynia Św. Ducha (kościół prawosławny), cerkiew Św. Bazylego (cerkiew grekokatolicka) w Medzilaborcach.
SŁOWACJA – Koszyce, WĘGRY
Miszkolc, Tokaj. Koszyce: zabytkowa starówka, Katedra św. Elżbiety, Kościół Uniwersytecki, pomnik herbu miasta, gmach teatru i opery, koncert dzwonów, tańczące fontanny, Miszkolc – Tapolca (baseny w grotach z wodami termalnymi zalecanymi przy zaburzeniach krążenia, nerwicach, nadciśnieniu, chorobach układu oddechowego i pokarmowego), Tokaj – piwnice w Hercegkut – spotkanie z mistrzem winiarzy, proces produkcji wina, degustacja i zakupy wina (wymagany dowód osobisty).
SŁOWACJA, WĘGRY – Tokaj, Sarospatak (Węgry)
Kolegium Kalwińskie, Uniwersytet
Comeniusa, Brama Wodna, dziedziniec zamku Rakoczych, pomnik św. Elżbiety, Hercegkut –
zwiedzanie piwnicy spotkanie z mistrzem winiarzy, proces produkcji wina, degustacja i zakupy wina,
Tokaj – spacer po mieście, Sarospatak – odpoczynek w dwóch basenach termalnych krytych namiotem,
zakupy na Słowacji (wymagany dowód osobisty).
SŁOWACJA, WĘGRY – Sóstó (Węgry)
kąpiel w wodach termalnych Aquaparku ( solankowo-
siarkowych zalecanych przy leczeniu chorób narządu ruchu, neurologicznych, ginekologicznych),
zwiedzanie najpiękniejszego Ogrodu Zoologicznego na Węgrzech, Tokaj – punkt widokowy, kościół
św. Andrzeja, Czarna Madonna, Bacchus, Hercegkut – zwiedzanie piwnicy z degustacją wina –
(wymagany dowód osobisty).
SŁOWACJA, WĘGRY – Budapeszt – Peszt
Plac Bohaterów z zespołem architektonicznym
Vajdahunyiadiego w Parku Miejskim, Bazylika św. Stefana, Buda – Wzgórze Gellérta – ogólna
panorama miasta, Cytadela, Pomnik Wolności, Wzgórze Zamkowe z lisy UNESCO, Pałac Budański,
Place – Paradny i św. Trójcy, Kościół Macieja, Baszty Rybackie, rejs statkiem po Dunaju (wymagany
dowód osobisty).
UKRAINA – Lwów – Katedra
Cerkiew św. Jura, Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich, Katedra
Polska, Katedra Ormiańska, Gmach Opery, zabytkowy rynek z kamieniczkami: Czarną, Królewską,
Atlasa, zabytkowa apteka, spacer Wałami Hetmańskimi pod pomnik Mickiewicza, możliwość zjedzenia
w czasie wolnym tradycyjnego obiadu lwowskiego, zakupy, Truskawiec, Drohobycz (wymagany
paszport) – wyjazdy, zwiedzanie zawieszone na czas nieokreślony z powodu działań wojennych.